Super Mario Bros. 2
Super Mario Bros. 2 är ett 2D Plattformsspel i Super Mario serien som utvecklats och släppts 1988 av Nintendo till Nintendo Entertainment System (NES). Samt i olika samlingar och digitala utgåvor till mängder av Nintendokonsoler.
Spelet är inte som de tidigare Mario-spelen utan skiljer sig mycket då du har 4 olika karaktärer med olika egenskaper och din antagonist är inte bowser.
Detta beror på att det riktiga Super Mario Bros. 2 aldrig släpptes utanför Japan utan vi fick istället en re-skin av spelet Dokidoki Panic (Vi fick senare en remake av spelet som “Super Mario Bros. The lost levels” i “Super Mario all stars”). Det fanns även ett till Mario spel till konsol innan SMB2 släpptes och det var Super Mario Bros. Special.



